
Sa zadovoljstvom objavljujemo OTVORENI POZIV za pet omladinskih radnika/ca ili onih koji to žele postati koji žele učestvovati u seriji od 6 webinara osmišljenih za razvoj seta vještina potrebnih za kreiranje podcasta i njegovu primjenu u radu s mladima.
Webinari počinju 8. aprila i održavat će se svakog utorka u 17:30 po srednjoevropskom vremenu (CET), a vodit će ih stručnjaci iz partnerskih zemalja – Bosne i Hercegovine, Grčke, Crne Gore, Albanije i Rumunije. Raspored webinara:
- Soft Skills – 8. april 2025.
- Digitalno zagovaranje – 15. april 2025.
- Društvene teme – 22. april 2025.
- Koncept podcasta – 29. april 2025.
- Tehničke vještine podcasta – 6. maj 2025.
- Promocija podcasta – 13. maj 2025.
Šta slijedi?
Nakon završetka ovih 6 vebinara, 5 omladinskih radnika/ca će postati certificirani treneri u oblasti podcastinga u radu s mladima i počet će samostalno voditi webinare.
Oni će dobiti priliku da rade s grupom od 50 mladih osoba, kroz organizaciju različitih webinara i prenošenje svog znanja. Svi webinari će se realizovati kao dio EU finansiranog projekta „DEMPOD“ te će svaki od učesnika dobiti certifikat o učešću.
PROFIL UČESNIKA
- Omladinski radnik/ca ili osoba koja želi postati omladinski radnik/ca
- Dostupan/a za pohađanje svih šest webinara
- Spreman/a da vodi webinar za mlade od septembra 2025. godine
- Zainteresovan/a da uključi podcasting u svoj rad s mladima
- Poznavanje engleskog jezika je obavezno
- Sposobnost rada i stvaranja u timu
Kako se prijaviti?
Ukoliko želiš biti dio ovog programa, prijavi se putem PRIJAVNOG FORMULARA najkasnije do 30.03.2025.
U slučaju dodatnih pitanja ili potrebe za više informacija, slobodno nas kontaktiraj na: info@bravo-bih.com.
O Projektu DEMPOD
Socijalno ugroženi mladi ljudi vrlo često su isključeni iz medija i nemaju priliku da se njihov glas čuje. Ovo značajno utiče na njihovo građansko angažovanje i demokratsko učešće. S druge strane, podcasti i vidcasti su oblik komunikacije i izražavanja koji postaje sve popularniji, zahtijevaju nizak budžet za kreiranje i lako se promovišu.
Međutim, podcasti se do sada nisu koristili u radu s mladima kao sredstvo za povećanje njihovog demokratskog učešća. Cilj ovog projekta je upravo to – osnažiti mlade ljude vještinama i kapacitetima da kreiraju vlastite podcaste, kroz cijeli proces – od traženja inspiracije i kreiranja ideja i tema, pa sve do snimanja, montaže i promocije podcasta među svojim vršnjacima.To će biti ostvareno i kroz osnaživanje omladinskih radnika/ca, razvoj njihovih kompetencija kako bi mogli podržati socijalno ugrožene mlade ljude, te razvoj samih vještina mladih osoba s ciljem povećanja njihovog demokratskog učešća.
Projekat će najprije razviti metodologiju i edukativne materijale o tome kako se podcasti mogu koristiti kao alat za građansko angažovanje, a zatim organizirati obuke za omladinske radnike/ce i mlade (kako online u vidu vebinara, tako i asinkrono putem e-learning materijala). Mladi učesnici će kreirati podcaste i vidcaste na svom jeziku i na engleskom, kroz međunarodnu saradnju. Osim toga, bit će organizovan i veliki međunarodni festival s ciljem da se podcast kreacija promoviše kao alat za demokratsko učešće širom Evrope.