SELECTION RESULTS FOR SPORT DIPLOMACY ACADEMY

20 participants from B&H

Selection Results for “Sport Diplomacy Academy” in Sofia, Sarajevo, Rijeka and Rome

Selection Results for “Sport Diplomacy Academy” in Sofia, Sarajevo, Rijeka and Rome

On behalf of BRAVO team, we are announcing results for 20 participants for all 4 MODULES in SOFIA, SARAJEVO, RIJEKA, ROME for citizens of Bosnia and Herzegovina.

  • Name of the project: “Sport Diplomacy Academy” 
  • Date of Project mobilities: 
  • MODULE 1: Sofia, Bulgaria 10.10.2019 – 17.10.2019.
  • MODULE 2: Sarajevo, B&H 03.12. 2019 – 09.12.2019.
  • MODULE 3: Rijeka, Croatia – April 2020
  • MODULE 4: Rome, Italy – July 2020
  • Organizer: Bulgarian Sport Development Association
  • Hosting organizations: “BSDA”“BRAVO”, “RSS”, “ENDAS”
  • Places: Sofia, Sarajevo, Rijeka, Rome
  • Participants: 20 (age 18+)
  • Working language: English 

Selected participants:

  1. Meris Bećović – Sarajevo (KBV “Tornado”)
  2. Nijaz Memić – Sarajevo (Disability Ski Club ” Sarajevo”)
  3. Damir Agović – Sarajevo ( BJJ team – Team Redzovic Sarajevo)
  4. Dino Šečić – Sarajevo (“Forum sporta”)
  5. Kenan Bibić – Sarajevo ( Intern at BC Žalgiris, Internt at FC Zeljeznicar)
  6. Muhamed Kadrić – Sarajevo (Youth Academy “Ilijaš”, Voleyball club “Bosna Sarajevo” )
  7. Selma Memović – Sarajevo ( ZNK “SFK 2000” – Sarajevo)
  8. Jasmin Harbinja – Sarajevo (Running club “Trčanje i to”)
  9. Haris Idriz – Mostar – ( Faculty for Physical Education in Mostar at the University Džemal Bijedić )
  10. Emrah Kazaz – Bihac (KBS “ZINO”)
  11. Sabina Topčić – Zenica ( Mountain Association Vedro )
  12. Amina Hadzimehanovic – Visoko ( Club of rhythmic gymnastics “Pirueta” )
  13. Emir Muhamedagic – Sarajevo ( Member of Assembly of FC Zeljeznicar )
  14. Almedin Hodzic – Sarajevo ( Snooker referee)
  15. Jasmin Pandur – Mostar ( Kinesology at Sports department of University “Džemal Bijedić” , MMA School Mostar)
  16. Mirza Kehic – Tuzla (Sports club „Delfin“ )
  17. Vanja Subasic – Teslic (“Vuk Karadžič” in Vitkovci )
  18. Milivoje Lujic – Priboj (Football club “Priboj”)
  19. Benjamin Jovic – Doboj (Gracie Barra, Brazilian Jiu-Jitsu Association)
  20. Dino Osmanovic – Sarajevo ( Advantage Law UK – Law Firm )

Waiting list:

  1. Tarik Trbic – Sarajevo (Business developer for a sport organization)
  2. Sasa Trubajic – Banja Luka (Tennis coach)
  3. Estela Hadzikadunic – Sarajevo ( PHD at Faculty of Sport and Physical Education)
  4. Dino Dzehovic – Sarajevo (Student at Faculty of Sport and Physical Education)
  5. Jasmin Kovacevic – Zenica ( Karate club INTERNACIONAL Zenica )
  6. Ema Jazvin – Mostar ( Judo Club “Mostar” )

CONGRATULATIONS TO ALL !!!!